Sanktuarium Maria Śnieżna – sztuka sakralna w dolnośląskim wydaniu

2021-12-06

Województwo dolnośląskie, a przede wszystkim powiat kłodzki uważane jest za dobre miejsce dla turystów, którzy cenią sobie wypoczynek na łonie natury, spacery po górskich szlakach oraz sporty zimowe. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że te rejony kryją w sobie wiele atrakcji również dla sympatyków sztuki sakralnej oraz architektury neogotyckiej. Ciekawe zabytki, które niewątpliwie są warte odwiedzenia podczas urlopu w okolicach Sudetów to chociażby Sanktuarium Maria Śnieżna w pobliżu Międzygórza czy Pałac Marianny Oriańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

Pałac Marianny Orańskiej i Sanktuarium Maria Śnieżna – zobacz piękne zabytki

To co znajdziemy w Kamieńcu Ząbkowskim to niezupełnie pałac, a raczej cały rozległy kompleks pałacowo-parkowy. Bowiem oprócz samego pięknego Pałacu Marianny Orańskiej, będącego kolażem różnych stylów architektonicznych z przewagą neogotyku, zwiedzimy tam również przyległe tereny zielone oraz obiekty takie jak ruiny chatki myśliwskiej, Mauzoleum czy kotłownia zamkowa. Nieco skromniejszą, jednak nie mniej wartą uwagi budowlą jest Sanktuarium Maria Śnieżna na Górze Iglicznej. W niewielkim barokowym kościółku, można pokontemplować i obejrzeć figurkę Matki Boskiej, znanej z opowieści, które możemy zasłyszeć od tubylców. Warto pamiętać by ubrać się stosownie, w innym razie nie zostaniemy wpuszczeni nawet na teren wokół sanktuarium. Podróżując samochodem możemy zwiedzić oba te zabytki, jeśli zatrzymamy się, w którejś z pobliskich miejscowości, np. w Starej Morawie.

Orańska Marianna i Maria Śnieżna – poznaj miejscowe legendy

Ciekawa architektura to jeden z powodów, dla których warto podziwiać dolnośląskie zabytki, okaże się to interesujące również dla miłośników historii i legend. Orańska Marianna, której pałac być może odwiedzimy to niezwykle barwna postać. Niderlandzka królewna mieszkała w Kamieńcu Ząbkowickim. Jak już wcześniej wspominałam w innej części bloga, Marianna Orańska była żoną żona księcia pruskiego Albrechta Hohenzollerna. Cóż, rozwiodła się i popełniła mezalians. Wówczas zakazano jej przebywać w pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. Mogła odwiedzać swoje dzieci, ale nie mogła nocować na tych terenach. Nawet nie mogła wchodzić drzwiami do zamku, a jedynie przez okno kuchenne.

Kiedyś ten pałac popadał w ruinę, natomiast teraz stanowi okazałą, odrestaurowaną budowlę, którą warto odwiedzić.

Sanktuarium Marii Śnieżnej również kryje ciekawą historię, a za jego powstaniem stoi tajemnicza figurka, będąca kopią Matki Bożej Śnieżnej z Maria Zell. Po tym jak przetrwała porywistą burzę na Górze Iglicznej, mieszkańcy postawili dla niej kapliczkę. Więcej informacji z pewnością uzyskamy pytając mieszkańców.