Dolnośląskie atrakcje turystyczne – górskie szlaki to nie wszystko

2022-11-22

Tym, którzy już choć raz spędzili urlop w górach, nie trzeba przedstawiać zalet związanych z przebywaniem wśród flory i fauny najpiękniejszych rejonów Dolnego Śląska. Podążanie trasami turystycznymi i zdobywanie szczytów albo korzystanie ze sportowych atrakcji ośrodka narciarskiego to świetny sposób na to, aby wolne od pracy dni wykorzystać do granic możliwości. Jednak warto wiedzieć, że dolnośląskie atrakcje turystyczne to coś więcej niż tylko przyroda i zimowe aktywności. Znajdą się tutaj również tajemnicze ruiny zamków, urokliwe kapliczki oraz przystań dla artystów.

Dolnośląskie – co zwiedzać?

Jeśli architektura oraz nieco już przykurzony blichtr zamków to coś, co chętnie oglądasz podczas zwiedzania, Pałac Marianny Orańskiej z pewnością przypadnie Ci do gustu. Obiekt mieści się w Kamieńcu Ząbkowickim i jest pozostałością po niderlandzkiej królewnie, która zamieszkiwała te strony. Budowla jest niezwykle majestatyczna i niewątpliwie warta odwiedzenia, zwłaszcza po pracach remontowych, które zakończyły się w 2013 roku.

Nieco bardziej tajemnicze ruiny zamku, które przyciągają poszukiwaczy przygód, znajdują się natomiast w pobliżu Lądka-Zdroju. Zamek Karpień, o którym mowa to budowla z kamienia, jednak w tym momencie zbłąkany podróżny zastanie w tej lokalizacji jedynie pojedyncze ślady dawnej świetności. Fragmenty kamiennych murów obejmowane są przez bujną roślinność i nadają temu miejscu lekkiej dzikości.

Artystyczne atrakcje również nie ominą tych, którzy zjeżdżają do Dolnośląskiego, by zwiedzać. W Lądku-Zdroju posłuchasz muzyki i odprężysz się w Domu Klahra, czyli artystycznej kawiarni nazwanej imieniem znanego rzeźbiarza. Osobliwą galerię sztuki oraz ogród japoński obejrzysz w Wapienniku Łaskawym Kamieniu.

Atrakcje dolnośląskiego – poznaj urok wsi i małych miasteczek

Maleńkie mieściny i otoczone naturą wioseczki mają swój niepowtarzalny klimat, którym niewątpliwie warto czasem się zachłysnąć. Przejdź ulicami Międzygórza i obejrzyj cudowną miejską architekturę w stylu norweskim i tyrolskim, a zrozumiesz o co nam chodzi. Nie zapomnij też zajrzeć do apartamentów w Starej Morawie. W pobliżu wypoczniesz nad Zalewem i będziesz podziwiać widoki z okna.