Wapiennik Łaskawy Kamień – industrialny zabytek, który Cię zachwyci

2022-11-14

Stara Morawa jest urokliwą wioską, do której wiele osób przybywa, aby cieszyć się urokami natury. Nic dziwnego, bo bliskość gór, wszechobecna zieleń oraz malownicze krajobrazy powodują, że każdy zachwyca się widokami i z chęcią ładuje baterie. Jednak warto wiedzieć, że w tym regionie znajdują się także dzieła stworzone ludzką ręką, które doskonale współgrają z lokalną przyrodą. Jednym z nich jest sztuczny zbiornik wodny Zalew, ale warto zwrócić też uwagę na Wapiennik Łaskawy Kamień. Co kryje w sobie to miejsce?

Zabytkowy Wapiennik – historia miejsca

Znajdujący się w Starej Morawie industrialny obiekt ma już za sobą prawie 200 lat historii. Został najprawdopodobniej zbudowany w 1850 roku. Na swoje czasy projekt był innowacyjny i stanowi przykład pieca wapienniczego, który powstał na podstawie kreacji słynnych architektów K.F. Shinkla i hrabiego Rumforda. Jednak pierwotne zadanie Wapiennika zakończyło się w 1920 roku. Pozostawiony sam w sobie, zaczął więc popadać w ruinę. Drugie życie dało mu małżeństwo artystów Jacka M. Rybczyńskiego oraz Barbary Erny. W 1978 roku podjęli się zadania renowacji obiektu i postanowili stworzyć tam wyjątkową galerię sztuki. Dziś efekty ich starań mogą oglądać odwiedzający lokację turyści.

Wapiennik w Starej Morawie – sztuka, technologia i natura

Ten, kto fascynuje się techniką oraz architektonicznymi ciekawostkami, na pewno z chęcią obejrzy Wapiennik w Starej Morawie. Jednak przede wszystkim jest to dziś miejsce, w którym podziwiać można sztukę. Twórczość całej rodziny Rybczyńskich udostępniona jest odwiedzającym do oglądania. Co więcej, podczas przeróżnych okazji spotkać tam można licznych artystów, parających się różnymi dziedzinami sztuki takimi jak grafika, muzyka czy teatr. Nie zabraknie także naturalnego piękna do podziwiania. Ogród Japoński, który istnieje od 1977 roku wciąż jest rozbudowywany i niezmiennie budzi podziw tych, którzy goszczą w okolicy Wapiennika. Warto wspomnieć także o znajdującym się na szczycie wieży obiektu obserwatorium nietoperzy. Wyposażone jest w system noktowizyjnych kamer, dzięki którym można podziwiać nocne stworzenia.