Szczeliniec – atrakcje Gór Stołowych, które musisz poznać

2022-09-06

Ten, kto wybierze się w Góry Stołowe, od razu domyśli się, skąd wzięła się nazwa tego pasma. Charakterystyczny kształt skał przypomina bowiem gładką powierzchnię blatu. Ciekawy i odrobinę nietypowy krajobraz tego rejonu od lat sprawia, że turyści chętnie sprawdzają jakie atrakcje kryje tamtejszy Park Narodowy. Błędne Skały, czyli wyjątkowe skalne miasto to jedna z popularniejszych, ale przybyszów zachwyca także Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych. Czy warto go zdobyć? Według nas, jak najbardziej!

Szczeliniec Wielki – jakie atrakcje dla turystów?

Specyficzne, chwytliwe i przede wszystkim adekwatne nazewnictwo to cecha charakterystyczna Gór Stołowych. Szczeliniec Wielki również nieprzypadkowo został w ten sposób ochrzczony. Przyczyniły się do tego liczne szczeliny, którymi poprzecinana jest majestatyczna góra. To jednak nie koniec bajkowych tytułów, którymi obdarzone zostały punkty na turystycznej trasie. Wędrując na szczyt Szczelińca, trzeba bowiem minąć skały takie jak Dzik, Małpolud czy Wielbłąd. Zdobycie góry kończy wspinaczka na formację skalną Fotel Pradziada. Dla zwiedzających w sezonie letnim dodatkową atrakcją może być również Piekiełko, czyli szczelina o długości około 100 metrów, w której panuje specyficzny mikroklimat. Tutaj akurat nazwa jest nieco myląca, gdyż zamiast płomieni, przywita nas raczej wilgoć oraz chłód. To właśnie z tego powodu od listopada do kwietnia ta opcja zwiedzania jest niedostępna.

Szczeliniec Wielki – szlaki piesze, które przemierzysz z przyjemnością

Zwiedzanie Gór Stołowych i odkrywanie atrakcji na szlakach pieszych wiodących na Szczeliniec Wielki to iście bajkowa przygoda. Wypatrywanie kolejnych skał, którym imiona nadano z przymrużeniem oka to wyzwanie dla stóp, oczu oraz wyobraźni. Kto odważny i spragniony wrażeń, niech od razu szykuje dobre buty! Jednak należy pamiętać, żeby przed wędrówką odpowiednio wypocząć. W Starej Morawie pozwalamy ładować baterie, dajemy dojazdowe wskazówki zwiedzającym i podpowiadamy jak fajnie spędzić czas. Zapraszamy każdego, kto chce poznać uroki Sudetów.