Międzygórze – jakie atrakcje kryje okolica?

2021-11-25

Zagraniczne podróże pociągają wiele osób, jednak zwłaszcza teraz, kiedy odwiedzanie innych krajów wydaje się niezbyt bezpieczne, mamy dobrą okazję do tego, aby lepiej poznać piękno naszego kraju. Zakopane czy Kołobrzeg to w końcu nie wszystko co Polska ma do zaoferowania turystom. A poza tym korki, korki, korki…

Województwo dolnośląskie, a szczególnie powiat kłodzki, kryją wiele ciekawych i urokliwych lokacji, które niewątpliwie są warte zwiedzenia. Jedną z okolicznych wsi, w których można liczyć na piękne widoki oraz miejsca godne uwagi podróżnika jest Międzygórze. Jakie znajdujące się tam atrakcje są najciekawsze? Gdzie nocować, aby jak najlepiej wykorzystać urlopowy czas?

Najciekawsze atrakcje turystyczne – dlaczego Międzygórze?

Międzygórze to wieś położona w dolinie w Sudetach Wschodnich, zatem amatorzy górskich krajobrazów z pewnością świetnie się tam odnajdą. Jest to miejscowość w stylu norweskim i tyrolskim. To właśnie stamtąd startują piesze wycieczki oprowadzające po paśmie górskim zwanym Masywem Śnieżnika. Nie brakuje tam również malowniczych miejsc, które spodobają się miłośnikom natury, takich Wodospad Wieliczki. To drugi największy wodospad w polskiej części Sudetów, który jednocześnie jest niezwykle majestatyczny. Dla fanów sztuki sakralnej również nie zabraknie interesujących propozycji, takich jak na przykład Sanktuarium „Maria Śnieżna”, z którego powstaniem wiąże się ciekawa opowieść. Warto zapytać o nią okolicznych mieszkańców.

Historia Międzygórza siega 1580 roku, kiedy to powstała tam osada drwali. Dopiero jednak w XIX wieku nastąpił prawdziwy rozkwit. Wtedy księżna Marianna Orańska, żona księcia pruskiego Albrechta Hohenzollerna, zakupiła tę miejscowość. Wiadomo kobiety mają szósty zmysł! Od tego czasu rozpoczęto budowę domów gościnnych pensjonatów, a nawet schroniska i wieży widokowej na Śnieżniku. Wytyczono szlaki piesze. I to właśnie w Międzygórzu rozwijało się saneczkarstwo sportowe i narciarstwo. Zbudowano także skocznię narciarską.

Rozwój tej miejscowości zakończył się wraz z drugą wojną światową, ale dziś obecni mieszkańcy Międzygórza stają na wysokości zadania by doprowadzić to miejsce do dawnej świetności.

Międzygórze – co warto zobaczyć w pobliżu?

Co ciekawe, Międzygórze liczy niewiele ponad 500 mieszkańców, jednak jak na tak małą wieś, jest miejscem pełnym ciekawych atrakcji turystycznych, w którym warto spędzić chociaż jeden dzień. Z Międzygórza można przejść przez Śnieżnik do Starej Morawy. Traska na około 6 godzin. Samochodem dostaniesz się w ciągu 50 minut do Starej Morawy.

Można zatrzymać się tam w komfortowym apartamencie widokowym. Będzie to dobra baza startowa dla tych, którzy lubią zwiedzać i być w ruchu podczas wakacyjnych podróży. Ze Starej Morawy wyruszymy nie tylko do Międzygórza, ale również do Ośrodka Narciarskiego w Czarnej Górze czy do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.