Jaskinia Radochowska – sprawdź to wyjątkowe miejsce

2022-08-04

Nocek duży, gacek brunatny, mopek i podkowiec mały – takimi nazwami określa się gatunki nietoperzy, które uczyniły swoim domem jaskinię krasową położoną na Ziemi Kłodzkiej. Chociaż w sezonie zimowym śpią tam spokojnym snem, to po okresie hibernacji, czyli wiosną i latem, turyści mogą śmiało odwiedzać to miejsce. Jaskinia Radochowska to atrakcja, która z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy lubią oglądać ciekawe miejsca, ale nudzą się w muzeach pomiędzy zakurzonymi antykami.

Jaskinia Radochowska – ciekawostki

Kiedy powstała Jaskinia Radochowska? Tę tajemnicę natura zachowała dla siebie. Pierwsze wzmianki o tym miejscu znaleźć można w XVIII-wiecznych tekstach, jednak po odkrytych tam znaleziskach śmiało można stwierdzić, że jego historia sięga znacznie bardziej odległych czasów. Przygotowując Jaskinię Radochowską na przyjęcie turystów w 1935 roku, odkryto szczątki zwierząt plejstoceńskich. Jak się okazało po analizie znalezionych kości, swój ślad w jaskiniowych czeluściach zostawiły liczne gatunki. Należały do nich niedźwiedzie jaskiniowe, lwy jaskiniowe, hieny jaskiniowe, nosorożce włochate oraz dzikie konie, czyli w większości okazy, których już dziś nie spotkamy. Dzisiaj Jaskinia Radochowska znajduje się pod kuratelą małżeństwa Natalii i Zbigniewa Piotrowiczów, którzy w 2013 roku oczyścili ją ze zgromadzonych tam nieczystości. Obecnie możliwe jest zwiedzanie tej wyjątkowej lokacji z przewodnikiem.

Radochowska Jaskinia – odwiedź koniecznie

Przebywającym w Starej Morawie gościom, zawsze polecamy atrakcje, które mają szansę spodobać im się najbardziej. Radochowską Jaskinię rekomendujemy wszystkim tym, którym zamiast architektury i sztuki stworzonych ludzką ręką, bardziej podobają się unikalne dzieła natury. Obiekt ten znajduje się nieopodal Lądka-Zdroju i łatwo można dotrzeć tam samochodem. W pobliżu znajduje się również parking. Jeśli podoba Ci się perspektywa zobaczenia tej miejscówki, pomyśl także o odwiedzeniu Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Istnieje tam nawet możliwość przejścia dolnymi partiami, choć ta opcja zarezerwowana jest wyłącznie dla turystów o dobrej kondycji.