Zabytki w górach – najciekawsze obiekty ziemi kłodzkiej

2022-05-10

Ścieżki dla turystów, szlaki rowerowe i trasy narciarskie to uwielbiane atrakcje wielu miłośników gór. Jednak wybierając się do województwa dolnośląskiego warto także brać pod uwagę inną opcje spędzenia czasu. Ziemia kłodzka kryje w sobie wiele niesamowitych zabytków, których zwiedzanie może okazać się świetnym sposobem na przywiezienie wyjątkowych wspomnień z podróży. Przedstawiamy kilka naszych propozycji, które powinny zaspokoić potrzebę obcowania z historią i kulturą tego barwnego regionu.

Zabytki w górach polskich – sztuka sakralna dolnego śląska

Wielbiciele wielkich i bogato zdobionych kościołów mają do dyspozycji wiele obiektów w całej Polsce, które mogą zwiedzać i podziwiać. Powiat kłodzki jednak zapewni im nieco inne wrażenia. Najciekawsze miejscówki, w których można oglądać tutaj sztukę sakralną, są kameralnie i pozornie skromne. To jednak czyni te lokacje tak wyjątkowymi. Niewątpliwie warto więc zajrzeć do Sanktuarium Maria Śnieżna w okolicach Międzygórza. Ta niezwykle urocza i romantyczna kapliczka kryje w sobie legendę figurki Matki Boskiej. Została bowiem wybudowana na jej cześć. Innym ciekawym miejscem, na które można trafić podczas przemierzania szlaku, będzie murowana kaplica św. Anny. Mieści się ona w wyludnionej wiosce Białej Wodzie.

Co warto zwiedzić w górach?

W okolicach Starej Morawy nie brakuje wartych uwagi zabytków, jednak jeśli mieli byśmy wskazać najciekawsze, jednym z nich z pewnością byłby Wapiennik Łaskawy Kamień. Obiekt ten to osobliwa fuzja sztuki i techniki. Stanowi bowiem dzieło technologii przemysłowej, a jednocześnie mieści w sobie galerię i jest miejscem wielu wystaw. Dla poszukiwaczy przygód dobrym kierunkiem będzie również Twierdza Kłodzko, gdzie można przeżyć dreszczyk emocji podczas nocnego zwiedzania. Wielbiciele zamków i pałacyków świetnie odnajdą się zapewne na włościach należących do niderlandzkiej królewny. Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to spektakularny przykład neogotyku, który z pewnością doskonale będzie prezentował się na zdjęciach.