Biała Woda – spacer z widokami dla miłośników natury

2022-05-05

Wycieczka w dolne rejony Polski to dla naszego ciała często wyzwanie i przyjemność zarazem. Wiele osób wyjeżdża w góry, aby zafundować swoim płucom swoistą kurację oczyszczającą, nogom zapewnić wielogodzinną pracę na szlaku, dzięki której organizm nabierze kondycji, a oczom prawdziwą ucztę. Ten kto przebywa na ziemi kłodzkiej i nocuje w Starej Morawie z pewnością zna zarówno urok małych wioseczek, jak i piękno szlaków turystycznych. Chociaż zazwyczaj nie trzeba długo namawiać, to i tak zawsze polecamy tym osobom Białą Wodę i okolicę jako cel pieszej wycieczki.

Biała Woda – ruszaj na szlak

Biała Woda to wieś, której historia nie jest do końca zbadana. Powstała ona po wykarczowaniu lasów na stoku Czarnej Góry, a do 1945 roku zasiedlali ją Niemcy. Wówczas niewielka wioseczka funkcjonowała pod nazwą Weißwasser, prowadzono w niej uprawy sadownicze, a także działalność letniskową. Po tamtych czasach na wyludnionych już dziś terenach zachowały się szczątkowe fragmenty schroniska Domek Czarnogórski, które zamknięto w 1947 roku. Ruszając na szlak w kierunku Białej Wody można liczyć więc nie tylko na malownicze widoki, ale również na dodatkowe wrażenia. Wśród śladów pozostawionych po mieszkańcach dawnej osady znaleźć można również coś dla miłośników sztuki sakralnej. Murowana kaplica św. Anny z początków XIX wieku jest w prawdzie niewielka, ale właśnie dzięki temu zapewnia wyjątkowy klimat i poczucie, że odkryło się na trasie kolejne ciekawe miejsce.

Ośrodek Narciarski Czarna Góra – Biała Woda i okolice

W okolicach Białej Wody również nie brakuje atrakcji turystycznych. Jeśli więc spacer nie zapewni wystarczająco dużo wrażeń, warto wybrać się także do pobliskiego Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra. Niezależnie od sezonu można liczyć tam na wiele rozrywek dla aktywnych. Szkółka narciarska, trasy rowerowe, super szybka kolejka Luxtorpeda i wiele innych opcji rekreacyjnych czekają. Wycieczka w tamte rejony może być świetnym przerywnikiem pomiędzy spokojniejszymi spacerami widokowymi.