Co daje tlenoterapia?

2022-05-02

Góry są bardzo dobrym kierunkiem podróży zarówno dla tych, którzy chcą poprawić swoją kondycję fizyczną, jak i podreperować zdrowie. Pełny energii amator sportów zimowych będzie mógł się wyszaleć, ale nie zabraknie też miejsc, w których można się wyciszyć lub poddać prozdrowotnym zabiegom. Jedną z ciekawszych kuracji, na które decydują się turyści odwiedzający województwo dolnośląskie, jest tlenoterapia. Na czym polega i dla kogo jest przeznaczona?

Tlenoterapia – co to jest?

Niewydolność oddechowa to przypadłość, która może pojawić się po przebyciu różnych chorób. Znacznie obniża ona komfort życia pacjenta. W jej wyniku może dojść do niedotlenienia tkanek organizmu, co prowadzi do pojawienia się objawów takich jak bezsenność, brak apetytu, poczucie niepokoju, duszności, a nawet sinica i utrata przytomności. Receptą na to jest właśnie tlenoterapia, która polega na dostarczeniu pacjentowi powietrza o zwiększonym stężeniu tlenu. Można zabieg ten wykonywać u siebie w domu przy pomocy koncentratora tlenowego, ale istnieją także inne możliwości. Nie brakuje ośrodków, które oferują nowoczesne metody tlenoterapii np. z wykorzystaniem komory hiperbarycznej. Takie sesje w zaciszu domowym lub specjalistycznej komorze zmniejszają duszności i pozytywnie wpływają na funkcjonowanie wcześniej niedotlenionych narządów wewnętrznych. Ustępują także dolegliwości takie jak problemy ze snem, osłabienie odporności i spadek kondycji fizycznej organizmu.

Tlenoterapia w górach – pomysł na urlop zdrowotny

Malownicza górska sceneria sprzyja kuracjuszom, którzy przyjechali wypocząć oraz skorzystać z licznych dobrodziejstw tlenoterapii. Właśnie dlatego warto wybrać się do Starej Morawy, gdzie można zrelaksować się i naładować baterie pomiędzy kolejnymi zabiegami. Dla tych, dla których ważna jest nie tylko ilość, ale także jakość wdychanego tlenu, ciekawym do odwiedzenia miejscem może być strefa czystego powietrza w pobliżu ośrodka Czarna Góra Ski Resort. Lokacja znajduje się w punkcie, do którego nie docierają żadne zanieczyszczenia. Zdecydowanie więc warto się tam pojawić i odetchnąć prawdziwym górskim powietrzem.