Zamek Karpień – atrakcja w górach do zwiedzania

2022-04-29

Stara Morawa to świetna miejscówka na urlop dla tych, którzy uwielbiają bliskość przyrody oraz podążanie pełnymi atrakcji szlakami. Plecak, butelka wody i dobre buty to obowiązkowy ekwipunek każdego, kto chce zobaczyć, jakie wyjątkowe miejscówki kryją się w pobliżu. Wielu naszych gości ceni Starą Morawę właśnie za to, że stanowi bazę wypadową dla wszelkiej maści podróżników, którzy chcą samodzielnie zgłębiać uroki powiatu kłodzkiego. Tym właśnie osobom bardzo często polecamy nasze ulubione miejscówki, które poruszają wyobraźnię i pozwalają poczuć się jak odkrywca. Jednym z takich miejsc są ruiny średniowiecznego zamku Karpień w pobliżu Lądka Zdroju. Za co go lubimy? O tym właśnie zamierzamy opowiedzieć.

Ruiny średniowiecznego zamku Karpień – Lądek Zdrój

Wiele osób pasjonuje zwiedzanie starych zamczysk czy pałacyków i takich nie zabraknie w województwie dolnośląskim. Przykładem może być Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Jednak Zamek Karpień to atrakcja w górach do zwiedzania w nieco mniej muzealnym stylu. Jest to bowiem lokacja zupełnie innego rodzaju. Średniowieczny zamek z kamienia pierwotnie był budowlą na planie czworoboku. Dziś jednak dzieło architektury zostało niemal całkowicie pochłonięte przez miejscową roślinność. Pośród drzew i traw widać jeszcze pozostałość po dawnej świetności, którą stanowią fragmenty kamiennych murów, jednak czas odcisnął tutaj swoje piętno bardzo mocno. Nie zmienia to faktu, że wzgórze na którym położony jest zamek ma niezwykły klimat. Jeśli więc będziecie w pobliżu, skorzystajcie z okazji, aby postawić stopę, w miejscu, gdzie dawniej znajdowały się fundamenty majestatycznej budowli.

Lądek Zdrój – historia tajemniczej budowli

Zamek Karpień to jedno z tych miejsc, których historia nie jest zbyt dobrze znana w Lądku Zdroju, gdyż nie poświęcono wiele czasu na badania tej okolicy. Od lokalnych przewodników można dowiedzieć się o kolejnych właścicielach czy pustoszących go rabusiach, aby dowiedzieć się, że został zniszczony w 1513 roku i ostatecznie rozebrany w XIX wieku. Czy oznacza to jednak, że miejsce jest mało ciekawe? Wręcz przeciwnie, gdyż pozwala odwiedzającym dopisać własną wersję dziejów zamku i cieszyć się podsycającym wyobraźnię klimatem tajemniczych ruin.