Domek z ruską banią – wyjazd w góry to dobry czas na odprężenie

2022-04-27

Góry są otwarte zarówno na sportowców, którym nie straszne nawet największe mrozy, jak i na kuracjuszy, poszukujących odprężenia, relaksu i regeneracji. Ci pierwsi będą szaleć w ośrodkach narciarskich i spacerować po szlakach. Natomiast osoby, które chcą poddać się leczniczemu działaniu górskiego klimatu mogą nie tylko korzystać ze stref czystego powietrza, ale również wziąć udział w zabiegach typowych dla lokalnych sanatoriów. Jeśli więc planujecie złapać trochę ciepła i odprężyć się podczas urlopu na ziemi kłodzkiej, proponujemy ruską banię. Co to takiego i dlaczego warto wypróbować ten rodzaj kuracji? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Dlaczego domek w górach? Ruska bania czeka!

Jak sama nazwa wskazuje, korzeni ruskiej bani jako metody terapeutycznej upatrywać można w dawnej Rosji. Jednak w krajach europejskich, takich jak Finlandia czy właśnie Polska, domki z banią w górach także należą do popularnych atrakcji turystycznych. Jeśli więc podczas wycieczki na południe kraju zauważycie, że w czyimś ogrodzie znajduje się drewniana konstrukcja przypominająca pionowo lub poziomo ustawioną beczkę, możecie być niemal pewni, że znajduje się tam sauna. Ruska bania od początku istnienia tego typu obiektów była miejscem oczyszczenia ciała i relaksu, ale także spotkań przyszłych małżonków czy towarzyskich posiedzeń. Stanowiła także czasem tło dla folklorystycznych opowieści o duchach i demonach.

Domek z banią w górach – gdzie znajdziesz taką atrakcję?

Ruska bania najczęściej składa się dwóch pomieszczeń w obrębie jednego obiektu. W jednym kuracjusz przygotowuje się do zabiegu np. pijąc specjalne napary ziołowe, a w drugiej pomieszczenie z piecem opalanym drewnem. W nieco bardziej nowoczesnej wersji może to być piec elektryczny. To tam właśnie odbywa się właściwa kuracja. Po kilku sesjach można odczuć poprawę samopoczucia, wzmocnienie odporności oraz wiele innych korzyści zdrowotnych. Mówi się także, że ruska bania niweluje zmęczenie i wspomaga odchudzanie. Jeśli więc przyjedziecie w góry w poszukiwaniu podobnych zabiegów, zapraszamy do Starej Morawy. W naszym aparthotelu zrelaksujecie się i będziecie mogli skorzystać z licznych udogodnień dla gości.