Twierdza Kłodzko – piękny zabytek i ciekawa atrakcja turystyczna

2022-04-20

Dzieła fortyfikacyjne, czyli budowle obronne są pozostałościami po działaniach wojska, a jednocześnie potrafią stanowić majestatyczne pamiątki dawnych czasów. Odwiedzanie tego typu lokacji to wspaniały przerywnik dla wypoczywających nad wodą lub spacerujących po górach turystów, który sprawia, że urlop staje się przygodą. Jednym z takich wyjątkowych miejscówek jest znajdująca się w województwie dolnośląskim Twierdza Kłodzko.

Twierdza Kłodzko – zwiedzanie

Istnienie Twierdzy Kłodzko wiąże się z niezwykle bogatym zapleczem historycznym, a także wieloma miejscowymi legendami. Pierwsze wzmianki o grodzie obronnym w Kłodzku, który pierwotnie miał prawdopodobnie postać palisady otaczającej grupę drewnianych budynków, pojawiają się już w kronikach z 981 roku. Od tamtego czasu fortyfikacja została spalona, odbudowana oraz wielokrotnie przekształcana, co spowodowało, że ma taką formę, jaką możemy zobaczyć dzisiaj. Lokalnych przewodników warto jednak zapytać nie tylko o bitwy i renowacje, które spotkały budowlę, ale również o związane z Twierdzą Kłodzko opowieści. Ciekawie będzie posłuchać o złotowłosej pogańskiej władczyni Valesce, tajemniczym bębnie, który pozostawił po sobie husycki dowódca Jan Żiżka czy o zatrutej studzience. Są to w większości historie z dreszczykiem, jednak doskonale wpasowują się w tajemniczy klimat miejsca.

Twierdza w Kłodzku – eventy dla turystów i nie tylko

Ekipa, która zarządza Twierdzą Kłodzko doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zwiedzanie warto urozmaicać i chętnie organizuje eventy dla odwiedzających turystów czy miejscowej ludności. Nocne zwiedzanie to zdecydowanie wydarzenie, w którym każdy śmiałek powinien wziąć udział. Taka wycieczka obejmuje zejście do podziemi oraz zaplanowane atrakcje, które pomogą uczestnikom przenieść się w czasie do momentu oblężenia. Dla fanów militariów przewidziane są także krótkie szkolenia artyleryjskie z możliwością wykupienia strzału z XVIII-wiecznej armaty. Wszystkich naszych gości, którzy stacjonują w Starej Morawie zawsze zachęcamy do odwiezienia Kłodzka. Z naszego obiektu do Twierdzy Kłodzko można dojechać autem w około pół godziny.