Jaskinia Niedźwiedzia – gdzie jest i czy warto się tam wybrać?

2022-04-13

Co wyobrażasz sobie, kiedy myślisz o podziwianiu piękna przyrody? Zapewne przed oczami staje Ci górski krajobraz, pachnące sosną lasy, szumiące morze lub kwiecista łąka. A co jeśli powiemy Ci, że w powiecie kłodzkim jedną z ciekawszych lokacji, pokazujących niezwykłe piękno przyrody jest ciemne, zimne i wilgotne miejsce? Jaskinia Niedźwiedzia znajdująca się w Kletnie zdecydowanie jest warta obejrzenia. Można przejść jej ścieżkami, podziwiając wyjątkową szatę naciekową, która stanowi spektakularny widok. A czy odważysz się na wycieczkę w wersji ekstremalnej? Dowiedz się więcej o tej niezwykłej atrakcji turystycznej.

Jaskinia Niedźwiedzia – zwiedzanie dla każdego

Jaskinia Niedźwiedzia jest największą atrakcją Kletna, starej wsi górniczej w powiecie kłodzkim. Turystów do tej lokacji wabi najczęściej wyjątkowy klimat oraz specyficzne piękno jednej z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Można w niej podziwiać wiele różnych form stalaktytów i stalagmitów, które utworzyły się na przestrzeni setek lat. Chociaż proces ten jest pozornie niezauważalny dla człowieka, wciąż postępuje i przekształca wnętrze jaskiniowych korytarzy. Jakie jeszcze dzieła natury możesz tam zaobserwować? Spostrzegawczy przyrodnik wyróżni i wskaże makarony, nacieki grzybkowe, heliktyty, polewy, żebra i nacieki kaskadowe czy tzw. pola ryżowe. Niewątpliwie taka wycieczka będzie bardzo ciekawym i ekscytującym doświadczeniem dla tych, którzy pragną urozmaicenia od otwartych przestrzeni górskich krajobrazów.

Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej – ścieżka ekstremalna

Spacer ścieżkami Jaskini Niedźwiedziej może przybrać dwa oblicza. Jeśli jesteś odważny, żądny wrażeń i cieszysz się dobrą kondycją fizyczną, możesz zdecydować się przejść dolnymi partiami. Ścieżka ekstremalna to eskapada dla osób, które nie boją się wyzwań. Oczywiście wszystko to pod okiem doświadczonych grotołazów z Sekcji Speleologicznej „Niedźwiedzie”, działającej w Kletnie. Jeśli masz zamiar wziąć udział w takiej przygodzie, pamiętaj, aby wcześniej porządnie się wyspać. W apartamentach i pokojach w Starej Morawie z pewnością wypoczniesz i przygotujesz się na zdobywanie jaskiniowych szlaków. Do Kletna dotrzesz od nas samochodem w około 10 minut!