Wapiennik Łaskawy Kamień – wyjątkowa miejscówka w Starej Morawie

2022-03-30

Natura i kultura, technika i sztuka, historia i nowoczesność to zestawy przeciwieństw, które jednak łączą się w osobliwy sposób w miejscach takich jak Wapiennik Łaskawy Kamień. Jest to wyjątkowy obiekt, którego powstanie datuje się na wiek XIX. Ta niezwykła lokacja to piec szybowy, w którym jeszcze do 1920 roku wypalano skały wapienne, a zarazem architektoniczne dzieło, w którym dziś mieszczą się pracownie artystyczne oraz wiele innych turystycznych atrakcji. Wypoczywając w Starej Morawie zdecydowanie warto udać się tam i sprawdzić, jaka niezwykła industrialna budowla kryje się wśród bujnej roślinności.

Wapiennik w Starej Morawie – dla wielbicieli zabytków

Amatorzy zwiedzania z pewnością będą zachwyceni wizytą w już odmienionym Wapienniku w Starej Morawie. Po tym, jak obiekt przestał pełnić swoją funkcję, zaczął stopniowo popadać w ruinę, jednak sytuacja zmieniła się w 1978 roku. Lokacja, którą znamy dzisiaj to efekt niezwykłej współpracy dwójki artystów, czyli prof. Jacka M. Rybczyńskiego i jego żony, Ewy Erny. Osobie profesora poświęcony jest też znaczący fragment ekspozycji obiektu. Teraz odwiedzając Wapiennik można podziwiać wspaniałe ogrody japońskie czy obserwatorium nietoperzy. Jest to niezwykle ciekawe połączenie atrakcji zorientowanych na zapalonych przyrodników oraz miejscówek uwielbianych przez fanów industrialnych klimatów.

Wapiennik Łaskawy Kamień – dla miłośników sztuki

Kto przede wszystkim powinien odwiedzić Wapiennik Łaskawy Kamień? Na pewno te osoby, które lubują się w sztuce we wszelkich odmianach. Miejsce to uchodzi bowiem za artystyczną mekkę, w której odbywają się liczne eventy kulturalne, wystawy twórców z różnych dziedzin sztuki, plenerowe przedstawienia czy spotkania autorskie. Przed przyjazdem warto więc zapoznać się z miejscowym kalendarzem wydarzeń, a być może uda się wziąć udział w jednej z ciekawszych imprez. Planując wycieczkę nie wolno zapomnieć również o noclegu, zatem zapraszamy do nas. Apartamenty w Starej Morawie - Zew Natury chętnie witają sympatyków sztuki i natury, którym serwują wspaniałe widoki z okien.