Zdrój Wojciech to najstarszy i najokazalszy obiekt w Lądku-Zdrój. Zaskakuje wielkością i architekturą, a w jego wnętrzu kryje się prawdziwa perełka, czyli basen termalny, który nie tylko koi zmysły i ciało termalną wodą, ale także cieszy oczy swoim niezwykłym wyglądem. Oto jego historia i garść wskazówek, które powinny ułatwić zwiedzanie i kąpiel.Zdrój Wojciech swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowie w latach 1878-1880 w stylu neobarokowym. Budynek zbudowano na planie koła, a jego wnętrze wzorowano na łaźni tureckiej, konkretnie na łaźni tureckiej w węgierskiej Budzie. Na niższym piętrze znajduje się basen termalny i pokoje zabiegowe, na wyższym, pijalnia wód, część hotelowa i zdrojowa kawiarnia. Najpiękniejszą częścią budynku jest bez wątpienia bogato zdobiona kopuła, która jest najlepiej widoczna z basenu termalnego.
Na kąpiel w basenie termalnym w Zdroju Wojciech może umówić się każdy, ale wejście lepiej jest rezerwować z wyprzedzeniem. Podczas kąpieli przy pełnym obłożeniu na basenie może być około 10 osób, liczba miejsc jest więc mocno ograniczona. Warto też wiedzieć, że obowiązkowe jest posiadanie czepka, nie dotyczy to osób ostrzyżonych na łyso. Co ciekawe nie musi to być czepek pływacki, może być też materiałowy lub taki zwykły kąpielowy pod prysznic. Jeżeli nie masz ze sobą czepka, to zakupisz czepki w sklepie ABC tuż za rogiem, lub można je kupić także w automacie na krytym basenie miejskim.
Sama kąpiel trwa dokładnie 30 minut. Trzeba pojawić się 10 minut wcześniej, w przeciwnym razie można nie zostać wpuszczonym do środka. Woda w basenie ma według oficjalnych informacji od 28 do 32 stopni. Aby móc w pełni podziwiać architekturę basenu, na kąpiel najlepiej jest umówić się w godzinach dziennych i porannych. Po zmroku architektoniczne detale staja się mniej widoczne. Do tego dochodzą kwestie higieniczne – woda w basenie jest ponoć całkowicie wymieniana każdego dnia. Im wcześniejsza kąpiel, tym świeższa woda.Koszt kąpieli nie jest wygórowany i wynosi 30 zł za osobę.