Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko - Pierwsze pisane wzmianki o znajdującym się w tym miejscu grodzie pochodzą już z X wieku. Przez kolejne setki lat obronne/militarne znaczenie miasta było utrwalane. Pojawiały się kolejne umocnienia, obiekty dostosowywano do bieżących wymagań. Aż w końcu nad miastem zaczęła górować twierdza o charakterze, który dziś możecie podziwiać odwiedzając Kłodzko.Twierdza Kłodzko to jeden z najważniejszych i najbardziej okazałych zabytków Dolnego Śląska, w którego zespół wchodzi udostępniona do zwiedzania Twierdza Główna i fort pomocniczy Owcza Góra. Przyjęło się nazywać Twierdzę Główną nazwą całego kompleksu: Twierdza Kłodzko.

Turyści mogą zwiedzać Twierdzę Kłodzko wybierając górną trasę (możliwe zwiedzanie indywidualne, choć zdecydowanie polecamy wybrać opcję z przewodnikiem, zwłaszcza że nie ma różnicy w cenie), bądź chodniki kontrminerskie, które stanowią istny podziemny labirynt (zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem). Można wziąć także udział w Nocnym Zwiedzaniu Twierdzy Kłodzko, co pozwala przeżyć niezwykłą przygodę (jest to swego rodzaju spektakl osnuty wokół wydarzeń z 1807 r., w którym uczestnicy mają do odegrania ważne role). Bardzo ciekawa jest też oferta dla grup.

Wystartowało także nietypowe zwiedzanie fortyfikacji Twierdza Kłodzko – Poza Szlakiem, które powinno zadowolić wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć wszelkie zakamarki fortyfikacji i jeszcze lepiej zrozumieć jej funkcjonowanie. W przygotowaniu jest także coś dla miłośników serialu Czterej Pancerni i Pies. Otóż jeszcze w tym sezonie dostępne będzie zwiedzanie Twierdza Kłodzko – Szlakiem Pancernych (w Twierdzy Kłodzko kręcono odcinki tego kultowego serialu). Miłośnicy mocnych wrażeń mogą zamówić wystrzał z armaty i przy okazji przejść szkolenie artyleryjskie. Twierdza Kłodzko zaprasza wszytskich także na nocne zwiedzanie. Organizatorzy zaznaczają jednak, że są wystrzały, a każdy uczestnik porusza się z lampionami po podziemnych korytarzach (panuje tam temperatura 8 st. C) także trzeba się odpowiednio ubrać.