Międzygórze - okoliczne zabytki

Potok Wilczka

W Międzygórzu, na potoku Wilczka znajduje się najpiękniejszy wodospad w polskich Sudetach. Woda spada piękną kaskadą z wysokości 20 m do kipiącego kotła, a wypływając z niego przeciska się skalistym kanionem o długości ok. 1 km. To urocze zjawisko można obserwować dzięki dawno temu zbudowanym schodkom, mostkowi i tarasowi widokowemu.Niemieccy gospodarze Międzygórza zadbali o "wzmocnienie" atrakcyjności miejsca, podnosząc sztucznie próg wodospadu o kilka metrów. Jeszcze do 1997 r. przewodniki turystyczne zaliczały wodospad Wilczki do najwyższych w polskich Sudetach, określając jego wysokość na 27 m. Pamiętna powódź zmiotła niemiecką nadbudowę, przywracając naturalne położenie progu.

Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej

Na stokach Góry Iglicznej w masywie Śnieżnika znajduje się bodaj najpiękniej, a na pewno najwyżej (847 m n.p.m.) położone w Polsce Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej. Kultem otoczona jest 30-centymetrowa drewniana figurka Matki Bożej, będąca repliką cudownej figury - patronki Austrii z Mariazell. Do Międzygórza przywiózł ją ponoć z Mariazell w 1750 r.wójt pobliskiego Wilkanowa.Budowę obecnej świątyni zakończono w 1782 r., jej wystrój pochodzi z XIX i początku XX w. W pobliżu kościoła znajduje się Droga Krzyżowa, prowadząca na wierzchołek Iglicznej.

Schronisko na Hali pod Śnieżnikiem

Schronisko zostało zbudowane na wysokości 1218 m n.p.m. na podszczytowej hali na zachodnim stoku Śnieżnika. Istotną datą dla wzniesienia schroniska, które zleciła wybudować w 1871 r. księżna Marianna Orańska jest rok 1840. W roku tym, bowiem 20 lipca wraz ze swoim ojcem królem Niderlandów Wilhelmem I weszła na szczyt Śnieżnika. Zauroczona pięknem gór sprowadzonemu 31 lat później góralowi ze Szwajcarii poleciła zbudować gospodarstwo nazwane szwajcarską. „Szwajcarka” pełniła rolę gospody turystycznej z miejscami noclegowymi i jadalnią.Z przed schroniska rozciąga się wspaniała panorama na Rów Górnej Nysy oraz okoliczne szczyty z największym z nich Czarną Górą (1205 m n.p.m.). Ponadto znajduje się tutaj węzeł szlaków turystycznych w tym szlak na trzeci co do wielkości szczyt w polskich Sudetach na Śnieżnik ( 1425 m n.p.m.).

Ogród Bajek

Ogród Bajek znajduje się przy żółtym szlaku prowadzącym z Międzygórza na Marię Śnieżną. Zajmuje powierzchnię 0,23 ha. Został założony po I wojnie światowej. Ogród ten słynie ze stworzonych z dużą wyobraźnią z korzeni drzew czy szyszek postaci bajkowych, m.in.: Koziołka Matołka; Koszałka Opałka; Rumcajsa czy Bolka i Lolka. Z Międzygórza do Ogrodu Bajek można dojść żółtym bądź czerwonym szlakiem, czas dojścia zajmuje ok. 30 min.

Rezerwat przyrody Śnieżnik Kłodzki

Rezerwat znajduje się w Masywie Śnieżnika, zajmuje obszar 193 ha, z tego pod ścisłą ochroną jest 120 ha. Jest to rezerwat krajobrazowo - florystyczny, znajduje się na wysokości 1150-1425 m.n.pm, obejmuje obszar Hali pod Śnieżnikiem i Śnieżnika - graniczny, najwyższy w polskiej części Sudetów Wschodnich.