Zabytki najstarszego uzdrowiska Lądek Zdrój

Lądek Zdrój to uroczy i jeden z piękniejszych polskich kurortów, który odnajdziecie w Kotlinie Kłodzkiej, w województwie dolnośląskim. Przez ostatnie lata coraz śmielej odzyskuje swój blask, ciesząc się rosnącym zainteresowaniem nie tylko wśród kuracjuszy. Oczywiście, trzeba dać mu jeszcze nieco czasu, ale już dziś miasteczko ma swój niebanalny urok. We wrześniu odbywa się tu Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady. Jest to oczywiście najstarszy i największy taki festiwal w Polsce. 

Zdrój Wojciech oraz Park Zdrojowy

Zdecydowanie, najpiękniejszym sanatorium w Lądku Zdroju jest Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech”. Jego budowę rozpoczęto w roku 1678 jako tak zwany Nowy Zakład. Trwała przez 2 lata. Pierwotnie nazwano ją Marienbad i wzorowany był na łaźni tureckiej w Budzie. Przebudowywany przynajmniej trzykrotnie, przybrał znany nam dziś kształt. Dwukondygnacyjny, wzniesiony na planie koła i posiadający cztery ryzality wejściowe.Wyróżnia się neobarokowymi zdobieniami oraz marmurowymi misami z ujęciami wód leczniczych. Wnętrze utrzymane jest w stylu łaźni tureckiej. Co ciekawe, zdrój posiada okrągły basen, który to wypełnia woda prosto ze źródła termalnego. Wokół niego rozmieszczono marmurowe XIX-wieczne wanny do kąpieli perełkowych. Na piętrze budynku znajdziecie pijalnię wód mineralnych oraz hotel. Przed zdrojem znajduje się bardzo przyjemny park zdrojowy, w którym dominują drzewa liściaste, a w jego centralnym miejscu ulokowana jest fontanna.

Kryty Most w Lądku Zdroju

Nad Białą Lądecka przepływającą przez Lądek Zdrój przerzucono wyjątkowy i unikatowy kryty most. Jest to jedyny taki obiekt w Polsce i dość rzadki światowy przypadek. Mimo, że kryty most znajduje się tuż przy jednej z ważniejszych ulic w mieście, to przeprawa jest nieco ukryta przed ciekawskimi spojrzeniami turystów. Wybudowano go w latach 30-tych zeszłego wieku, w celu połączenia dwóch obiektów sanatoryjnych Lądka Zdroju. Przeprawa łączyła Zamek Bieli z budynkiem zabiegowym przy ulicy Kościuszki.

 

Żelbetowy kryty most zaprojektował niemiecki architekt Felix Henry. Możecie kojarzyć Pana, z uwagi na jego inne dzieło w regionie, niegdysiejszą wieżę widokową na Śnieżniku. Niestety, dziś nie ma możliwości aby przespacerować się krytym mostem od środka. Pozostały jedynie tylko ciekawskie spojrzenia z brzegu Białej Lądeckiej. I w naszej opinii jest to jedna z bardziej oryginalnych atrakcji w Lądku Zdroju.

Lądek Zdrój – Rynek

Nieco zaskakującym może być fakt, że rynek w uzdrowisku Lądek Zdrój znajduje się dziś nieco na uboczu. Od Zdroju Wojciech dzieli Was kilometrowy spacer. Na szczęście nie idzie się zgubić, wystarczy spacerować wzdłuż brzegu Białej Lądeckiej, a dotrzecie do uroczego placu z kolorowymi kamienicami. Renesansowe i barokowe kamieniczki pochodzą z XVIII i XIX wieku.Na lądeckim rynku znajdziecie również pręgierz, barokową Kolumnę Trójcy Świętej oraz ratusz. Z wieży ratuszowej w samo południe rozbrzmiewa hejnał lądecki. Ratusz wraz z wieżą zegarową pochodzi z końca XIX wieku. Gdy spacerując w stronę rynku, odbijecie w niewinną uliczkę traficie na most Jana Nepomucena. 

Lądeckie Góry Złote

Będąc w takim miejscu jak Lądek Zdrój, grzechem byłoby nie wyskoczyć choć na chwilę w góry. Szczególnie, że jest ku temu idealna opcja, ponieważ niebieski szlak przemykający przez miasteczko zawiedzie na widokowy szczyt – Trojak. Niedługa i bardzo prosta trasa zajmuje w dwie strony nieco ponad 1,5 h. Ze szczytu rozpościera się bardzo przyjemna panorama na okoliczne góry. Jak to bywa w okolicach Kotliny Kłodzkiej, zawsze warto wybrać się nieco dalej, ponieważ często tuż za rogiem czeka kolejna niespodzianka. Dosłownie 5 minut od szczytu, odnajdziecie ukryte w leśnej głuszy imponującą grupę skał – Trzy Baszty oraz Skalną Twierdzę i Bramę.